Булінг — це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей щодо іншої дитини, яка супроводжується постійним фізичним та психологічним впливом.

Булінг може призводити до травм (психологічних, емоційних, фізичних).

Цькування знищує самооцінку дитини. У школяра формуються комплекси. Дитина починає вірити, що заслужила на погане ставлення до себе.

Цькування заважає вчитися, тому що дитині не до занять: їй би в школі вижити. Цькування формує тривожні розлади, депресії, фобії.

І жодна людина, яка пройшла через неприйняття колективу, ніколи цього не забуде. Згодом негативне ставлення до життя в     класі може перейти взагалі на будь-яку спільноту, а це означає проблеми з комунікацією в дорослому віці.

Як можна визначити, що дитина зазнає цькування?

Діти часто мовчать про свої проблеми: бояться, що втручання дорослих загострить конфлікт, що дорослі не зрозуміють і не підтримають. Є кілька ознак, за якими можна запідозрити булінг:

– синці та подряпини, які дитина не може пояснити;

– брехня у відповідь на запитання, звідки взялися ушкодження: дитина не може      вигадати пояснення, каже, що не пам’ятає, як з’явилися синці;

– часто «губляться» речі, зламано техніку, зникли прикраси або одяг;

– дитина шукає привід не ходити до школи, прикидається хворою, у неї часто раптово починає боліти голова або живіт;

– зміна харчової поведінки. Особливо потрібно звернути увагу на випадки, коли дитина не їсть у школі;

– нічні кошмари, безсоння;

– зіпсована успішність, втрата інтересу до занять;

– сварки зі старими друзями або самотність, низька самооцінка, постійна пригніченість;

– втечі з дому, само ушкодження та інші види деструктивної поведінки.

Як батькам підтримати дитину, яка зазнає булінгу?

Якщо цькування вже є, то це привід звернутися до психолога.

Покажіть, що ви завжди на боці дитини й готові допомагати їй долати труднощі до самого кінця, навіть якщо це буде непросто.

Жодних пропозицій перетерпіти складний період не повинно бути.

Намагайтеся знищити страх. Дитина боїться і кривдників, і вчителів, які можуть покарати її за порушення норм поведінки, якщо вона дасть відсіч або поскаржиться. Розкажіть, що її самоповага важливіша, ніж думка однокласників і вчителів.

Якщо дитині не вистачає можливостей для самоствердження в школі, знайдіть для неї такі можливості. Нехай вона покаже себе в хобі, спорті, додаткових заняттях. Потрібно прищепити їй упевненість. Для цього потрібне практичне підтвердження своєї значущості, тобто досягнення.

Зробіть взагалі все, що допоможе підвищити дитині самооцінку.

іал взято з книги «Насильство. Булінг. Проблема в запитаннях та відповідях. І. І. Дорожко, О. Є. Малихіна, Л. В. Туріщева. ВГ «Основа», 2019